10. června proběhla Noc kostelů, unikátní akce vycházející z podhoubí podobně laděných nocí, která je ale mimořádná zejména díky otevření míst, kam se běžně nedostanete.
Pro putování Noci kostelů jsme si zvolili trasu z Hradčan na Malou Stranu a Staré město a povedlo se nám za necelých 6 hodin absolvovat návštěvu hned 13 pražských kostelů, z nichž byl jeden, který se do akce oficiálně nepřipojil, ale možná o to větší radost jsem z jeho návštěvy měl, ale o tom později.
Zastavení první
Sv. Jan Nepomucký – Praha, Hradčany
Architekt: Killián Ignác Dienzenhofer (jeho první dokončená církevní stavba)
Sv. Jan Nepomucký byl svatořečený 1729, ale se stavbou se započalo již o 9 let dříve. Kostel byl slavnostně otevřen právě s kanonizací. Kostel má centrální půdorys osmiúhelníku a tradičně plasticky profilované průčelí. Hlavní atrakcí je pak vynikající nástropní malba od Václava Vavřince Reinera (1727 – 1728), která doplňuje architekturu o fiktivní kupoli s lucernou.
Dnes kostel slouží armádě a na Noci kostelů v něm bylo možno hovořit s vojenským kaplanem.
Zastavení druhé
Loreta
Architekt: Kryštof a Kilián Dienzenhoferové
Hlavní myšlenkou Lorety je kopie Svaté chýše v italském Loretu, tedy domku kde měl navštívit archanděl Gabriel Pannu Marii, aby jí zvěstoval narození Ježíše Krista. Tato stavba iniciovala vznik podobných Loret po celé Evropě, v Česku je jich padesát! Poutní areál byl budován od roku 1626 do roku 1724 a obsahuje klenotnici s nádhernými kusy, kaple, ambity, kašny a zejména zvonkohru s klaviaturou, která umožňuje hrát jakoukoli melodii.
Dnes slouží muzeum jako vyhledávané turistické místo a během Noci kostelů v ní probíhal koncert na zvonkohru.
Zastavení třetí
Kostel sv. Benedikta
původně farní kostel Hradčan, dodnes sloužící místním obyvatelům, poprvé zmíněný v roce 1353. Později byl několikrát přestavován, v roce 1626 při něm byl vybudován klášter barnabitů, který byl r. 1792 věnován klášteru bosých karmelitánek, usazených původně u kostela sv. Josefa.
V kostele je uchováváno neporušené tělo (přirozená mumie) ctihodné Marie Elekt od Ježíše, zakladatelky a první převorky pražských bosých karmelitek. V kostele se slouží mše ve francouzštině a angličtině.
Nejnovější komentáře