Umbrijské město Orvieto bylo centrem papežského státu a má nádhernou katedrálu. Je to město na vyvýšeném ostrohu s výhledem do kraje, které je obehnané masivními hradbami proti nepřátelům církve. Do města se dá dostat nyní buď po silnici nebo lanovkou.
Město má středověkou dispozici tvořenou pravidelnou sítí uliček.
Po pravé straně je vidět středověká čtvrť, v pozadí jsou hory. Na řadě míst Orvieta jsou naprosto neuvěřitelné vyhlídky do kraje. Zkrátka tohle město nebylo vůbec jednoduché dobývat.
A tady už je ta nádhera. Překrásná gotická katedrála budovaná od roku 1290 s úžasnou fasádou, která je skutečně unikátní a pýchou tohoto slohu. Právě zde v této katedrále papež Urban IV. společně s českým knězem Petrem ve 13. století vymýšleli podobu Svátku Božího těla, který přišel s tím, že při mši je Kristus přítomen v chlebu a vínu. V kapli Božího těla je názorná dobová freska, kde je to ztvárněno.
A tohle je kaple Sv. Bricia v interiéru katedrály s freskami Luca Signoreliho.
Interiér katedrály je vyzdoben freskami Fra Angelica a především Luca Signoreliho a je v něm také kaple Nejsvětější svátosti, kde na feskách vymalována eucharistie a Svátek Božího těla..
Ke katedrále v Orvietu se ještě vrátíme v samostatném článku v roce 2019.
Tento článek vznikl díky finanční podpoře společnosti TAU Seating s.r.o.