Slánka Benvenuta Celliniho

Slánka Benvenuta Celliniho, pokud chcete, aby to vyznělo vznešeněji saliera, je jedinou zachovalou zlatnickou prací italského zlatníka a sochaře Benvenuta Celliniho.

Není to proto, že by snad byl horlivějším zlatníkem než sochařem, ale protože se zlatnické práce tavily na materiál v případě válečných konfliktů. Ostatně ani slánka nebyla samostatným kusem. Objednavatel chtěl celý soubor reprezentativních kusů a právě slánka byla díky své mimořádnosti uchráněna roztavení.

Slánka

Francouzský panovník František I. pověřil uměleckým počinem Celliniho během jeho pobytu v Paříži v roce 1540-1543. Politická situace se však dramaticky změnila a zlatý poklad byl roztaven. Přeživší slánka byla nakonec darována panovníkem Karlem IX. jako svatební dar Ferdinandu II. Tyrolskému a jeho nastávající arcivévodkyni Alžbětě v roce 1570.

Podle Celliniho slov je ikonografie slánky alegorické zobrazení Země. Ve své kultovní autobiografii, kterou nesmí minout žádný milovník novověkého umění slánku popsal: …abych zpodobnil Venuši s Kupidem a přílušnými galantními ozdůbkami. Pan Gabriello chtěl, abych vytvořil Neptunovu ženu Amfitritu s Tritony a Neptunem a ještě jiné věci, které se sice krásně vyprávěly, ale nesnadno prováděly. Zhotovil jsem podstavec oválné formy, velikosti dobrého dvou a půl lokte, a na tomto podstavci jsem zpodobnil dvě postavy, velké něco přes píď a znázorňující Moře, jak se objímá se Zemí, a postavy seděly tak, že se jejich nohy splétaly a vbíhaly do sebe, jako vbíhají dlouhé mořské zálivy do země. Do ruky mužské postavy Moře vložil jsem překrásně propracovanou loď. Do této lodi se vešlo pohodlně a vkusně množství soli. Muž spočíval na čtyřech mořských koních. V pravé ruce držel trojzubec. Zemi jsem zpodobil jako krásnou a rozkošnou ženu, nejpůvabnější jakou jsem znal a dovedl. Po jejím boku umístil jsem bohatě zdobený chrám, spočívající na zemi, o nějž se postava lehce rukou opírala. Chrám sloužil za schránku na pepř. V druhé ruce držela Země roh hojnosti, oplývající nejkrásnějšími pozemskými dary, které jsem znal. Dole kol této bohyně v části, která představovala zemi, znázornil jsem mnoho vzácné zvířeny, kterou plodí země. Na straně Moře umístil jsem skvostné druhy ryb a mušlí, kolik se jich tam jen vešlo. Ostatní část oválné formy a její spodní okraj ozdobil jsem bohatými ornamenty. „

Slánka je umístěna v Kunsthistorisches Museu ve Vídni (KHMW) a právě tam neunikla této kriminální události. Šestadvacet centimetrů vysokou sošku, jejíž cenu experti odhadují na 50 miliónů eur (asi 1,45 mld korun), ukradl z vitríny muzea zloděj v noci na 11. května 2003. Krátce po koncertu v budově muzea vylezl do prvního poschodí, kam se vloupal oknem. Ačkoli se rozezněl alarm, tři hlídači ve službě na to nereagovali, protože se domnívali, že jde o falešný poplach. Ernst Geigner z vídeňské policie  řekl:“Není to typický lupič. Zabýval se také instalací poplašných zařízení, takže znal dobře systém v muzeu. Vycházíme z toho, že kradl sám,“ uvedl. Robert M. si několik týdnů před loupeží, když v muzeu prováděl skupinu italských turistů, všiml slabiny poplašného systému – nechránil okna.

Na krádež nejdražší slánky světa přišla uklizečka až čtyři hodiny po činu. Zloděj propadl po činu bezradnosti – nevěděl, komu skvost prodat. V srpnu 2003 požadoval v dopise zaslaném pojišťovací společnosti za dílo výkupné deset miliónů eur (290 miliónů korun). Loni v listopadu vymáhal výkupné znovu prostřednictvím SMS. Policie ho tehdy pronásledovala ve Vídni, ale nechytila ho. „Bavila ho hra na kočku a myš,“ řekl jeho advokát. Lupič byl odhalen v lednu 2006, krátce poté, co slánku vykopali společně z dřevěnou krabicí, kam byla umístěna v dolnorakouském Zwettlu.

Dnes je Slánka opět k vidění v KHMW.

 

banner_trava

 

www.charonmedia.cz - prozkoumejte naši aktuální nabídku knih a autorských grafik

#knižkatravniček, #knihatravniček, #filmtravniček, #travničekfilm, #travničekknižka, #travničekkniha, #travničekmemoary,#paveltravničekmemoary, #paveltravničekknizka, #paveltravničekkniska, #travnicekkniska, #travničekvzpominky, #paveltravničekživotopis, #travničekživotopis, #popelkaknížka, #popelkakníška, #popelkakniha, #vanocnidarek, #triorisky, #trioriskykniha, #trioriskypropavlatravnicka, #paveltrávníček, #hereckememoary, #hereckepameti, #pametihercu, #princ, #pohadka, #ceskapohadka, #ceskyfilm, #divadlo, #50letpopelky, #popelka50let, #filmovaklasika, #ceskafilmovaklasika

Přidat komentář